Včelařská pedagogika

Včely jsou významnou součástí naší přírody. Lidé jsou na jejich činnosti závislí, a proto je důležité, aby se o nich děti učily.

Včely nejen dávají lidem med, který je lahodná superpotravina plná vitamínů a dalších prospěšných látek. Včely jsou také nejvýznamnější opylovači. Zhruba jedna třetina produkce našich potravin je závislá na jejich opylování. Rostliny buďto bez opylování vůbec nenesou plody, nebo opylování aspoň výrazně zvyšuje úrodu a vede k vyšší kvalitě plodů (a tedy jejich vyšší ceně na trhu). Bez včel by lidstvu hrozila vážná potravinová krize.

V poslední době ale včelaři a ochránci přírody pozorují celosvětový úbytek počtu včelstev. Jen v Evropě vymřelo za poslední roky 53 % včelstev. Je to důsledkem několika faktorů.

Velké zemědělské monokultury nenechávají prostor pro menší pole s rozmanitou nabídkou včelí pastvy a včely tak přicházejí o životní prostor a zdroje potravy. Včely jsou také silně ohrožené klimatickou změnou. Posledním důvodem úbytku včel je nesprávné používání přípravků na ochranu rostlin.

Přes jejich důležitost jsou včely často přehlížené a nedoceněné. Širá veřejnost toho ví jen málo o komplexnosti včelího života a jejich ochraně se nepřikládá dostatečná důležitost.

Proto jsou tu včelařské pedagogické organizace jako Bee Harmony. Dětem předáváme hravou formou základní povědomí o včelách a tom, co takový včelař vlastně dělá. K tomuto účelu máme naše jedinečné autorské materiály, které budou děti zaručeně bavit. S námi děti nahlédnou dovnitř (foto-)úlu a zjistí, jak to mezi včelami vlastně chodí. Děti si budou moci osahat různé včelařské pomůcky. Naši lektoři dětem ukážou, co obnáší práce včelaře – zjistí, jak se vlastně med získává a jak se o včely pečuje.

Cílem Bee Harmony je ukázat dětem důležitost včel a odnaučit je případnému strachu z nich. Chceme děti poučit o faktorech, které včely ohrožují, a inspirovat je k tomu, aby se v budoucnu zasadily o ochranu včel.